Kindergeld to zasiłek wypłacany przez niemiecką kasę rodzinną – pieniądze z tego zasiłku mają za zadanie zapewnienie odpowiednich warunków materialnych do wychowywania dzieci. Okazuje się, że o Kindergeld mogą wnioskować również Polacy pracujący w Niemczech. Jak sprawa wygląda z punktu widzenia prawa?
Kto może wnioskować o Kindergeld?
Kindergeld to zasiłek, który przysługuje każdemu dziecku osoby zatrudnionej na warunkach niemieckich czy też prowadzących działalność gospodarczą w Niemczech. Prawo definiuje, że o Kindergeld można ubiegać się zanim dziecko skończy 18 rok życia. W praktyce Kindergeld przysługuje dzieciom do 25 roku życia (o ile dziecko nie zakończyło edukacji wcześniej) oraz bez ograniczeń wiekowych, jeśli u dziecka stwierdzono niepełnosprawność. O Kindergeld mogą wnioskować pracownicy z Polski, zarówno kontraktorzy, osoby zatrudnione na stałe, jak i pracownicy sezonowi, którzy składki odprowadzają w Polsce. Niemiecka kasa rodzinna daje możliwość wnioskowania o Kindergeld nawet do 6 miesięcy wstecz.
Jak wnioskować o Kindergeld?
Wnioskowanie o Kindergeld nie jest trudne – możemy wnioskować samodzielnie, przez Internet, jak również powierzyć to zadanie doświadczonym pracownikom biura podatkowego, specjalizującego się w podatkach zagranicznych. Warto skorzystać z możliwości korzystania z Kindergeld – pieniądze te mogą zostać przeznaczone zarówno na przybory szkolne, dodatkowe zajęcia, ale też zabawki dla dziecka. Podczas wnioskowania o Kindergeld niezbędne jest przedstawienie informacji o zarobkach.
Czy możliwe jest pobieranie Kindergeld oraz 500+ jednocześnie?
Wielu Polaków zastanawia się, czy możliwe jest jednoczesne korzystanie z zasiłków na dziecko w Niemczech i w Polsce. Nie, nie jest to możliwe.
Comments are closed.