Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Rodzaje nadwozia – przegląd dostępnych wariantów

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kupując nowy samochód, bierzemy pod uwagę szereg czynników: moc, pojemność silnika, przyspieszenie, rodzaj paliwa, napęd… Pamiętaj o tym, że na komfort jazdy i funkcjonalność wybranego modelu ma wpływ również kształt nadwozia. Jakie rodzaje nadwozia wyróżniamy? Sprawdź!

Najpopularniejsze rodzaje nadwozia: hatchback

Jakie rodzaje nadwozia proponują producenci samochodów? Naszą listę otwiera hatchback – bezwzględny król polskich ulic. Niewielkie, dwubryłowe nadwozie ma 3 lub 5 drzwi (bagażnik z dużą klapą również jest wliczany). Aby zyskać dodatkową przestrzeń na bagaże, wystarczy złożyć tylne fotele. Hatchbacki to auta klasy A, B oraz C. Cenione są za swoją stosunkowo niewielką cenę oraz zgrabną formę. Ze względu na niewielkie gabaryty, doskonale nadaje się do jazdy po mieście. Do najbardziej znanych i popularnych hatchbacków zaliczamy Opla Astrę, Mazdę 3, Volkswagena Golfa czy Forda Focusa.

Sedan

Jesteś fanem eleganckich wozów? W takim razie z pewnością przypadnie Ci do gustu kolejny typ nadwozia – sedan. Nadwozie charakteryzuje się trójbryłową konstrukcją z wyraźnie zaznaczoną częścią silnikową, pasażerską i bagażnikiem, który otwierany jest tylko jako klapa i nie jest liczony jako drzwi. Tak samo jak w hatchbackach, tylne fotele można złożyć, aby zyskać dodatkową przestrzeń. Wśród popularnych sedanów wyróżniamy BMW serii 7, Audi A8 oraz Toyotę Corollę.

Liftback

Samochody z nadwoziem typu liftback przypominają sedany. Jednak w tym przypadku klapa bagażnika otwiera się razem z szybą. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa funkcjonalność auta. Liftbacki reprezentują Insignia, Ford Mondeo oraz Skoda Octavia.

Kombi

Duży, rodzinny samochód z powiększonym bagażnikiem. W takiej wersji produkuje się na przykład Mazdę 6, Volkswagena Golfa czy Forda Focusa.

 

Author

Comments are closed.

Pin It