Ad
Ad
Ad
Biznes

Kolizja drogowa – co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Na drogach w Polsce codziennie dochodzi do dziesiątek zdarzeń drogowych. Konsekwencje niektórych z nich ograniczają się do nieznacznych uszkodzeń samochodu czy mandatu, a inne na zawsze zmieniają życie kierowców albo pasażerów. Kiedy mówimy o kolizji drogowej, a kiedy o wypadku? Jak powinien zachować się uczestnik zdarzenia drogowego? Sprawdź!

Kolizja drogowa a wypadek

Czym różni się kolizja drogowa od wypadku? O kolizji mówimy wtedy, kiedy w zdarzeniu drogowym doszło wyłącznie do poniesienia strat materialnych i nie ucierpiała żadna osoba. Z kolei w wyniku wypadku dochodzi do śmierci lub urazów kierowcy, pasażera lub innego uczestnika ruchu (na przykład pieszego albo rowerzysty).

Co powinieneś zrobić?

Osoby biorące udział w kolizji powinny zadbać o bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu. W tym celu (jeśli to możliwe) należy usunąć pojazdy z drogi na pobocze i oznaczyć miejsce stłuczki. Następnie należy przygotować dwa egzemplarze protokołu (na jego podstawie będziesz mógł ubiegać się o zadośćuczynienie od ubezpieczyciela sprawcy). W dokumencie zawrzyj najważniejsze dane dotyczące kolizji: czas i miejsce, dane uczestników, numery polis, informacje na temat pojazdów oraz opis przebiegu zdarzenia. Warto wykonać dokładne fotografie uszkodzeń. Jeśli jeden z kierowców był nietrzeźwy, nie przyznaje się do winy albo zbiegł z miejsca zdarzenia, należy wezwać policję. Aby uzyskać środki na pokrycie szkody materialnej lub osobowej, po zdarzeniu skontaktuj się z towarzystwem, w którym ubezpieczony jest sprawca. Możesz zrobić to osobiście w oddziale, telefonicznie lub on-line.

Author

Comments are closed.

Pin It