Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Jaką rolę w organizmie człowieka odgrywają witaminy?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wielu specjalistów podkreśla, jak ważne jest regularne dostarczanie odpowiedniej ilości witamin do organizmu człowieka. Są one potrzebne do prawidłowego rozwoju oraz dobrego funkcjonowania na co dzień. Dowiedz się, jaką dokładnie rolę odgrywają witaminy, a także, w jaki sposób można ich dostarczać na co dzień. 

Witaminy, czyli co dokładnie? 

Witaminy to niskocząsteczkowe związki organiczne. Ich regularne dostarczanie do organizmu sprawia, że człowiek jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Niedobór tego rodzaju substancji może jednak prowadzić do powstawania nieprawidłowości, chorób lub zaburzeń. 

 

Witaminy najczęściej są dostarczane z zewnątrz organizmu za pomocą układu pokarmowego. Ze względu na to, są uznawane za substancje egzogenne. Rozróżnia się dwa rodzaje witamin: rozpuszczalne w wodzie lub tłuszczach. Najczęściej zawierają się w owocach i warzywach spożywanych zarówno w postaci posiłków jak i napojów np. lemoniad owocowych. Dostępne są również różnego rodzaju suplementy, które uzupełniają większe niedobory witamin.

Dlaczego ważne jest spożywanie witamin?

Witaminy wpływają na wiele funkcji poznawczych człowieka, wzmacniając między innymi poziom uwagi i koncentracji. Pozwalają również na zachowanie harmonijnego i pożądanego funkcjonowania pozostałych składników odżywczych. Odpowiednia dawka potrzebnych witamin chroni przed pogorszeniem się funkcjonowania różnych narządów w organizmie człowieka. Witaminy są bowiem odpowiedzialne za działanie regulacyjne. Umożliwiają utrzymanie zdrowia zarówno od wewnętrznej strony organizmu człowieka, jak i zewnętrznej. Dostarczanie niektórych witamin pozwala na wzmocnienie nie tylko odporności człowieka, ale także na utrzymanie zdrowej kondycji skóry, włosów czy paznokci. Do najbardziej potrzebnych witamin, odpowiedzialnych za poprawę funkcjonowania człowieka, zalicza się:

 

  • witaminę A,
  • witaminę D,
  • witaminę E,
  • witaminę K,
  • witaminę B1,
  • witaminę B12,
  • witaminę C. 

W jaki sposób uzupełniać witaminy? 

Jak wspomniano wcześniej jedną z najkorzystniejszych sposobów na dostarczanie potrzebnych witamin do organizmu, jest spożywanie produktów bogatych w te substancje. Uzupełnianie braków witaminowych odbywa się za pomocą układu pokarmowego, dlatego odpowiednio zbilansowana dieta pozwala na wzbogacenie organizmu o najbardziej pożądane witaminy. Niezbyt skomplikowany, ale regularny i zdrowy sposób odżywiania się to prosty sposób na polepszenie swojego funkcjonowania oraz na zachowanie zdrowego wyglądu. Warto na przykład spożywać zarówno różnego rodzaju sałatki bogate między innymi w marchew, czerwoną paprykę, jarmuż, jak i przekąski w postaci orzechów, migdałów. Warto również urozmaicić swój jadłospis o pyszne napoje, które są bogate w witaminy. Takie produkty można między innymi znaleźć w sklepie On Lemon. 

Author

Comments are closed.

Pin It tssoundscape.com Nowoczesny metalowy kwietnik stojący m.pl