Firmy borykające się ze spowolnieniem obrotów wywołanym pandemią mogą poprawić swoją płynność finansową za pomocą faktoringu. Teraz narzędzie to jest jeszcze bardziej dostępne dzięki Funduszowi Gwarancji Płynnościowych.
O jakim Funduszu mowa? Fundusz Gwarancji Płynnościowych jest pierwszym w naszym kraju narzędziem ułatwiającym przedsiębiorcom utrzymanie płynności finansowej, zatwierdzonym przez Komisję Europejską, działającym w oparciu o dokument KE: „Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19”. W ramach Funduszu mikro, małe, średnie i duże firmy mogą ubiegać się o gwarancję spłaty kredytu lub limitu faktoringowego do kwoty 200 mln zł. Łączny budżet Funduszu wynosi 11,5 mld zł, a jego realizatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK wybrał faktorów, za pośrednictwem których program jest realizowany. To właśnie banki i firmy faktoringowe udzielają gwarancji bezpośrednio przedsiębiorcom. Gwarancja jest zabezpieczona wekslem in blanco, a swoim zakresem może obejmować do 80% wartości limitu udzielonego faktorantowi. Okres na jaki przyznany jest limit finansowy nie może przekraczać 21 miesięcy.
Na celowniku: płynność finansowa
Faktoring jest nowoczesną usługą finansową, do której, jak pokazują europejskie statystyki, przekonuje się coraz więcej przedsiębiorstw. Jest to alternatywa dla tradycyjnego kredytu obrotowego, pozwalająca na utrzymanie płynności finansowej i wszystkich korzyści z niej wynikających. Zdając sobie sprawę z potencjału faktoringu, poprzez udzielanie gwarancji, BGK chce upowszechnić dostęp do finansowania za pomocą faktoringu z regresem i faktoringu odwrotnego.
Jak działa faktoring z gwarancją?
Przypomnijmy, jaka jest istota faktoringu w klasycznym rozumieniu. Faktorant (sprzedawca dóbr i usług) wystawia kupującemu fakturę z odroczonym terminem spłaty i dostarcza przedmiot zamówienia. Faktura jest przekazana również do firmy faktoringowej. Od tego momentu, faktor staje się nowym wierzycielem kupującego. Faktorant bezzwłocznie opłaca sprzedawcy do 90% kwoty widniejącej na dokumencie księgowym. Reszta pieniędzy, po pomniejszeniu o koszty usługi faktoringowej, trafi na konto faktoranta po wykonaniu przelewu przez sprzedawcę, zgodnie z terminem wskazanym na fakturze.
Co daje wykorzystanie Funduszu Gwarancji Płynnościowych?
Faktor za pomocą limitu faktoringowego z gwarancją może finansować pieniężne wierzytelności lub zobowiązania swojego Klienta, które są: niewymagalne, nieprzeterminowane, bezsporne według najlepszej wiedzy faktora oraz nie są obciążone prawami osób trzecich, a ich istnienie jest udokumentowane zgodnie z umową faktoringową. Co ważne, limit faktoringowy z gwarancją może dotyczyć wierzytelności lub zobowiązań o terminie wymagalności nieprzekraczającym pół roku od daty fakturowania, a przy tym zaistniałe po 1 marca 2020 r.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Indos.pl – Faktoring – Zapraszamy!
Comments are closed.